| Material: | Steel |
|---|---|
| Height: | 710 mm |
| Base dimensions: | 600 mm |
| Weight: | 7 kg |
| Max. tabletop dimensions: | 1800x900 mm, Ø 1300 mm |
| Síla stolové desky: | Max 24 mm |
| Purpose: | Interior |
| Manufacturer: | ALUPRESS DESIGN |
| Availability: | On order |
Folding Table Base Flexi 1
Flexi table legs, bases, and frames are designed for all public and office spaces, as well as food service establishments and catering companies where space-saving is a priority. After use, all of these models can be easily folded to save space.
The Flexi 1 table design allows for very easy storage and handling of the tables thanks to a patented folding mechanism. Plastic supports that prevent scratches on the tabletops ensure safe stacking of the tables. The minimum tabletop dimensions are 1200 x 700 mm (the narrower Flexi 1/400 variant is for tabletop depths of 450 to 550 mm); the maximum tabletop dimensions are 1800 x 900 mm. A tabletop with a minimum thickness of 24 mm must be used.
Finish: chrome, black, silver-gray RAL 9006
Key features of Flexi 1:
+ Folding mechanism
+ Sturdy and durable
+ Usually in stock
+ Optional casters for easy handling
+ Czech manufacturer
+ Choice of color options
















